Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim
DUYURULAR.

''TÜRKİYE CUMHURİYETİ İL İLE İLÇELERİNDE VE KÖYLERİNDE YAŞAYANLARIN 
13 / Ekim / 1923 ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞU MÜNASEBETİYLE 
"TÜM TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNSANLARINA KUTLU OLSUN"..''

İletişim Bilgileri
Şehit Adem Yavuz Sokak 15/18 Kızılay/Ankara
T : 0312 478 0707
Cep: 0534 677 7041
 
DOST ACI SÖYLER
  ENGELLİLER İÇİN SOSYAL HAK REHBERİ...
 

0 Oranlı Emlak Vergisi,
2022 Maaşı,
Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Alo 183,
Dul Maaşı,
Emlak Vergisi İndirimi,
Emlak Vergisi Muafiyeti,
Engelli Memur Alımı,
Evde Bakım Maaşı,
Gelir İdaresi Başkanlığı,
Gelir Vergisi İndirimi,

Muhtaç Aylığı,
ÖTV'siz Araç Alımı,
Özürlü Maaşı,
Sakatlık İndirimi,
SHÇEK,
SYDV,
THY Engelli İndirimi,
THY İndirimleri,
Türk Hava Yolları İndirimli Bilet,
Vakıflar Genel Müdürlüğü

 


ENGELLİLER İÇİN SOSYAL HAK REHBERİ...

Ülkemizde engelliler için kamu ve özel kaynaklı, maddi ve manevi bir çok sosyal hak bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek ve engelsiz bireyler ile aynı yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlamak için verilen bu haklar ülkemizin sosyal bir kültür ve pozitif ayrımcılığa sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Rehberimizde ülkemizde engellilere verilen maddi ve sosyal hakları önem derecesine göre sıraladık.
Not: Sürekli Güncellenir
Hızlı erişim için aşağıdaki menüyü kullanınız
Engellilere Verilen Maaşlar ve Düzenli Yardımlar
Evde Bakım Maaşı
2022 Maaşı
Muhtaç Aylığı
Engelliler İçin Vergi İndirimleri ve Muafiyetleri
Gelir Vergisinde Sakatlık İndirimi
Araç Alımında ÖTV Muafiyeti
Özel Araç ve Gereçlerde KDV Muafiyeti
Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti
Konutlarda Emlak Vergisi Muafiyeti
İthal Edilen Araç ve Gereçlerde Gümrük Vergisi Muafiyeti
Engelliler İçin Kamu Kurumları Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar
Özürlü Kimlik Kartı Hakkı
Belediye Engelli İndirimleri
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Engelli Yardımları
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Engelli İndirimi
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Engelli Hakları
Devlet Tiyatroları Engelli İndirimi
Müze ve Ören Yerlerine Girişte Engelli İndirimi
Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları Ve Tabiat Parklarına Girişte Engelli İndirimi
Engelliler İçin Özel Şirketler Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar
Şehirler Arası Otobüs Şirketlerinde Engelli İndirimi
THY Engelli İndirimi
Cep Telefonu Tarifeleri Engelli İndirimleri
İnternet Tarifeleri Engelli İndirimleri
Türk Telekom Engelli İndirimi (Sosyal Tarife)
Digiturk Engelli İndirimi
Engellilerin İstihdamına Yönelik Haklar
Devlet Personel Başkanlığı Engelli Memur Alımları
Özel Sektör Engelli Personel Alımları
Engellilerin Eğitimine Yönelik Haklar
Özel Eğitim Hakkı
Özel Eğitime Gereksinim Duyan Öğrencilerin Okullara Ücretsiz Taşınması
MEB ve ÖSYM Sınavlarında Engelliler İçin Sağlanan Kolaylıklar
Engellilere Sağlanan Diğer Hak ve İndirimler
Engellilere Verilen Maaşlar ve Düzenli Yardımlar
Evde Bakım Maaşı
Evde bakım maaşı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından %50 ve üzerinde özür oranı olup özürlü sağlık kurulu raporunda “Ağır Özürlü” ibaresi bulunan ve başkası olmadan kendi bakımını üstlenemeyecek engelliler için engellinin bakımını üstlenen kişilere verilen, şu anki mevzuatımızda maddi açıdan bir engellinin yararlanabileceği en iyi parasal destektir. Net tutarı bir asgari ücretin asgari geçim indirimsiz halidir ve aylık olarak ödenmektedir. Başvuru şartları ve daha geniş bilgi için Evde Bakım Maaşı Rehberi‘mizi inceleyiniz. Gelir hesaplamaları ve diğer ayrıntılar için Evde Bakım Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular yazımıza göz atabilirsiniz.
2022 Maaşı
2022 maaşı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından en az %40 ve üzeri özrü bulunan, kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarından (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hiçbirine tabi olmayan ve muhtaçlığı ilgili SYDV’ler tarafından belgelenen 18 yaşından büyük engellilere ya da 18 yaşından küçük engelli yakını bulunanlara verilen maddi bir haktır. 2022 özürlü maaşları 3 ayda bir olacak şekilde mart, haziran, eylül ve aralık aylarında verilmektedir. 2022 aylığında engelliler için özür oranına göre 2 kademe söz konusudur: %40 ila %69 arasında özür oranına sahip engelli maaşı ve %70 ve üzeri özür oranına sahip engelli maaşı. %70 ve üzeri özür oranına sahip engelliler %40 – %69 özür oranına sahip engellilere oranla daha yüksek aylık almaktadırlar. Başvuru şartları ve daha geniş bilgi için 2022 Maaşı Rehberi‘mizi inceleyiniz. 2022 maaşı ile ilgili daha detaylı bilgi için 2022 Maaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular yazımıza göz atabilirsiniz.
Muhtaç Aylığı
Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından %40 veya daha yukarı oranda özrü bulunan, sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmayan, gelir getirici taşınır veya taşınmaz bir malı olmayan veyahut olsa bile bunlardan elde edeceği ortalama gelir muhtaçlık aylığı miktarını geçmeyen 18 yaşından büyük engellilere ya da 18 yaşından küçük engelli yakını bulunanlara verilen maddi bir haktır. Muhtaçlık aylığının miktarı 400 gösterge rakamı ile memur taban aylığı katsayısı çarpımı sonucu bulunacak tutardır. 2013 yılı için muhtaçlık aylığı 395,192 TL’dir. Başvuru şartları ve daha geniş bilgi için Muhtaç Aylığı Rehberi‘mizi inceleyiniz.
Engelliler İçin Vergi İndirimleri ve Muafiyetleri
Gelir Vergisinde Sakatlık İndirimi
Sakatlık indirimi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelir vergisine tabi ücretli çalışan ya da serbest meslek kazancı elde eden engelliler ile ailesinde ücretli çalışan ya da serbest meslek kazancı elden eden bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan engelli yakınlarına ve ayrıca basit usulde vergilendirilen engellilere sağlanan, engellinin özür oranına göre aylık belli bir miktar paranın gelir vergisinin matrahından düşürülmesi şeklinde uygulanan dolaylı bir maddi kazançtır. Sakatlık indirimi ile engelliler ve engelli yakınları normal şartlarda ödemesi gerekenden daha az gelir vergisi öderler. Bu, ücretlilerde brüt maaştan daha az kesinti yapılarak net maaşın daha yüksek olmasını sağlarken serbest meslek kazancı elde edenlerde yıllık olarak verilen gelir vergisi miktarının daha düşük verilmesini sağlar.
2013 yılı sakatlık indirimi miktarları şu şekildedir:
%40 – %59 oranında özrü bulunan engelliler için 190 TL
%60 – %79 oranında özrü bulunan engelliler için 400 TL
%80 ve üzeri oranda özrü bulunan engelliler için 800 TL
Daha detaylı bilgi için Engellilerde Gelir Vergisi İndirimi Uygulaması (Sakatlık İndirimi) yazımızı inceleyiniz.
Araç Alımında ÖTV Muafiyeti
ÖTV’siz araç alımı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından satın alacağı araca sakatlığına uygun ek donanım yaptıracak malul ve engelliler ya da %90 ve üzeri herhangi engeli bulunan malul ve engelliler için 0 km araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan bir vergi muafiyetidir. Engelliler için uygulanan ÖTV muafiyeti 5 yılda bir engellinin aracı ilk satın alışında uygulanır. Yani engelli vatandaşlarımız 5 yılda bir olacak şekilde yeni bir ÖTV’siz araç alabileceklerdir. Şartlar ve daha geniş bilgi için ÖTV’siz Araç Alma Rehberi‘mizi inceleyiniz.
Özel Araç ve Gereçlerde KDV Muafiyeti
KDV Muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından özür oranı ve türü ne olursa olsun tüm engellilere eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel üretilmiş araç ve gereçler, engellilerin toplumsal hayata katılımı arttıracak ve engelinin verdiği dezavantajı ortadan kaldırmaya yönelik ürünlerin satın alınmasında KDV ödenmemesi şeklinde uygulanan bir vergi muafiyetidir. Dikkat edilmesi gereken konu KDV’den engelli bireylerin satın alacakları tüm mallar istisna edilmemiştir. Sadece engeline uygun üretilmiş araç ve gereçlerin satın alımında KDV muafiyeti uygulanmaktadır.
Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti
Motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellilerin adına tescil edilen motorlu taşıtlarda normal şartlarda senede 2 kere motorun hacmine göre alınan MTV’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan engellilere özel bir vergi muafiyetidir. Engelli vatandaşlarımız MTV muafiyetinden yararlanmak için vergi dairesi müdürlüklerine başvurmalıdırlar. MTV muafiyetinde Motorlu taşıtın motor hacminin ve engelli bireyin özür oranı ve türünün bir önemi bulunmamaktadır.
Konutlarda Emlak Vergisi Muafiyeti
Emlak vergisi muafiyeti belediyeler tarafından yüz ölçümü 200 m²’yi geçmeyen ve tek meskeni olan (meskende hissesi bulunabilir ya da meskenin sahibi olabilir) engelliler için emlak vergisinin %0 oranlı olarak ödenmesi (yani ödenmemesi) şeklinde uygulanan bir vergi muafiyetidir. Bu haktan yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımız özürlü sağlık kurulu raporları ile birlikte bağlı bulundukları belediyeye başvurabilirler. Emlak vergisi istisnasından yararlanmak için engellinin konutu mesken olarak kullanması gerekmektedir. Yazlık ya da kışlık olarak kullanılan konutlar bu vergi istisnası kapsamına girmemektedir. Daha detaylı bilgi için Emlak Vergisi Muafiyeti yazımızı okuyunuz.
İthal Edilen Araç ve Gereçlerde Gümrük Vergisi Muafiyeti
Engellilerin kullanımına ait yurt dışından ithal edilecek özel araç ve gereçler Gümrük Bakanlığı tarafından gümrük vergisinden istisna edilmiştir. Eşyaalar engellilerin özel menfaati ve diğer bireyler ile arasında bulunan dezavantajlı durumu ortadan kaldırmak için engelli bireylerin kendisi ya da kamu yararına çalışan dernek ya da bu gibi kuruluşlarca getirilebilmektedir. İthal edilebilecek eşyalar şunlardır: engel türüne göre özel üretilmiş araç ve gereçler; hareket ettirici donanımı bulunan motorlu veya mot0rsuz koltuklar, bisiklet, motosiklet ve motor hacmi 1600 CC’yi aşmayan binek otomobiller; engel oranı ve türü nedeniyle el ayak fonksiyonunu tamamen yitirmiş engelliler tarafından bizzat kullanılamayacak; fakat 3. dereceye kadar olan bir yakını tarafından kullanılabilecek motor hacmi 2500 CC’ye kadar olan taşıtlar (binek otomobiller ve arazi taşıtları hariç).
Engelliler İçin Kamu Kurumları Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar
Özürlü Kimlik Kartı Hakkı
%40 ve üzeri engeli bulunan engelli vatandaşlarımızdan isteyenler bulundukları yerdeki İl veya İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü‘ne başvurarak kendileri için özürlü kimlik kartı çıkarabilirler. Özürlü kimlik kartları engelli vatandaşlarımızın mevzuatta yer alan tüm kamu ve özel yardımlardan hızlı bir şekilde yararlanması için kullanılmaktadır. Özürlü kimlik kartları sağlık kurulu raporu yerine geçmemekle birlikte engellilere indirim uygulanan yerlerde özürlü sağlık raporu yerine ibraz edilmesi daha çabuk ve kolay olduğundan engelli vatandaşlarımız için kullanılması tavsiye edilmektedir.
Belediye Engelli İndirimleri
Türkiye’deki bütün belediyeler tarafından engelli vatandaşlara su, toplu taşıma araçları, vapur vb. hizmetlerde indirim yapılmakta özellikle toplu taşıma hizmetleri ücretsiz sunulmaktadır. Her belediye için indirim oranları ve başvuru şartları farklılık göstermektedir. Hangi koşullarda hangi hizmetlere ne kadar indirim yapıldığını öğrenmek ve indirimden faydalanmak için belediyenize başvurunuz. İşe belediyenizi arayarak engelliler için hangi tür hizmet ve indirimlerin yapıldığını sormakla başlayabilirsiniz.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Engelli Yardımları
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (Kısaca SYDV) tarafından engelli vatandaşlarımız için çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Engellilerin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelir SYDV muhtaçlık sınırını (2013 yılında ilk 6 ay için 233,20 TL) geçmiyorsa engelli vatandaşlarımız SYDV yardımlarından faydalanabiliyor. SYDV’lerin engellilere özel engellerine yönelik ücretsiz tekerlekli sandalye, protez, konuşma ve işitme cihazı verilmesi yardımları olduğu gibi gıda, barınma ve nakdi yardımları da bulunuyor. SYDV yardımları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için SYDV Yardımları yazımızı okuyunuz.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Engelli İndirimi

Kişiler yaptıkları iyi veya kötü olaylarla anılır ve hafızalarda yer ederler.

HAFIZALARDA İYİ ANILAR BIRAKMAK TAMAMEN KENDİ ELİMİZDE…


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim

Kumrular Caddesi Şehit Adem Yavuz Sokak 15/18 Kızılay/Ankara
Tel : 0312 478 0707 Cep: 0534 677 7041