Ana ayfa  Hakkimizda    Bagis  Biliyormuydunuz   Galeri   Siir  sayfa bilgi   İletisim
DUYRULAR.Himaye-i Eftal;

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İLK HİMAYE-İ EFTAL CEMİYETİ KAPANIYOR!.

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İLK HİMAYE-İ EFTAL CEMİYETİ KAPANIYOR!.

Himaye-i Eftal

Lütfen mazeret aramadan çocuklarımızı taşınacak evlere ve sevgi evlerini yeniden yeniden gözden geçirmek suretiyle sorgulamak gerektiğini düşünmek lazım Fetö örgütüne nasıl karşıysak yavrularımızı evlere ve sevgievlere yerleştirme o kadarda yanlış olduğunu dile getirmek lazım. Tarih kokan yerlerin müze olmasına izin verilmesin kurumun içinde modern ek binalarla desteklenerek anlam kazansın deriz. Tarihimize sahip çıkmak ümidiyle,
Bu bağlamda Atatürk Çocuk yuvasının geçmişini incelemek gerekir.
Türkiye cumhuriyetinin ilk himaye-i Eftal cemiyeti kapanıyor!..  Himaye-i Etfal Cemiyetinin ilk yuva çalışmalarının başlangıcı Mareşal Fevzi ÇAKMAK’ın, kuruma telgraf çekerek, savaş sahası olan köylerde kimsesiz çocukların çokluğu ve yıkılmış evlerin duvarları diplerinde yaşayan yavruların korunmasını istenmesi üzerine başlamıştır. Cepheden gönderilen 1500 çocuğun, Ankara muhtarlarının ve halkın yardımı ile evlere yerleştirilmeleri giyindirilmeleri sağlanmıştır. Bir kısım çocuklar darüleytamlara yerleştirilmiştir. Bu çalışma cephede savaşanlar ve halkın üzerinde olumlu izlenimler bırakarak, "Tarih kokan Atatürk Çocuk yuvası Kurumu halk üzerinde olumlu bir hava bırakmasını sağlamıştır.

Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumunun en önemli kuruluş bakımını Çocuk Yuvaları oluşturmuştur.Kurumun Hacımusa mahallesinde kiralayarak açtığı ilk çocuk yuvasının yetersizliği nedeniyle, 1925 yılında bu günkü Keçiören’de bulunan Atatürk Çocuk Yuvasına taşınmıştır.Kurum daha sonra birçok il ve ilçede örgütlenerek yuva hizmetlerini yürütmüştür. Yuva hizmetleri zamanla Çocuk Esirgeme Kurumu ismiyle bütünleşerek sürmüştür.

Atatürk Çocuk Yuvasıyla ilgili olarak elimizde bulunan yayınlanmamış bir bilgi notunda, Asıl Şümullü çocuk hizmeti yuvanın Keçiören’e nakledildiği 1925 yılında başlar. 39.000 metre karelik bir sahadaki eski bir binada işe başlanmış, o günden beri birçok ilavelerle bugünkü şeklini almıştır.
Yuva bu gün 500 çocuğu barındıracak kapasitede olup (0-4) yaşına kadar çocukları barındıran Umay Pavyonu, daha yukarı yaşlardaki çocuklar için Yeni bina, Karantina ve Hastaneyi içerisine alan bir bina ile Özel Hemşire Koleji, Göker Salonu, Ambar, Mutfak, Depo, İş Atölyeleri ve fırını ihtiva etmektedir. Bundan başka voleybol, basketbol alanları ile çeşitli oyun araçları, yüzme havuzu ile oyun ve eğlence işleri ile takviye edilmiştir.

Sebze bahçesi, kümes hayvanlarından büyük mikyasta istifade edilmektedir. Aynı kaynakta kurumun yöneticisinin doktor, yardımcısının psikolog olduğu, kurumda iki ayrı bölümden oluşan havuzun bulunduğu, sıcak günlerde çocukların doktor ve hemşire kontrol unda bu havuzdan faydalandığı belirtilmektedir. Belirtilen bilgi notunda yuvanın 3,5 dönümlük sebze ve meyve bahçesinin bulunduğu ve 1967 yılı içerisinde 14 ton meyve ve sebzenin üretildiği, 120 kapasiteli modern tavuk kümesinden son 22 aylık süre içerisinde 526.167 adet yumurtanın alındığı, yuvanın ihtiyacı olan 450-500 ekmeğin ise yuva bünyesinde bulunan fırından sağlandığı belirtilmektedir.”

Atatürk Çocuk Yuvası tarihi boyunca gerek Devlet büyüklerinin gerekse gelen yabancı konukların ziyaret ettiği bir yuva olmuştur. Zaman zaman yapılan değişikliklerle binalara eklemeler yaparak yuva büyütülmüş, kendi kendine yeterli bir hale gelmesi amacıyla, sebzecilik, tavukçuluk, süt inekçiliği, ekmek üretimi gibi faaliyetleri başlatmıştır. Yuvanın bulunduğu site içerisinde ilk hemşire kolejinin olması çocuklara yönelik çalışmalarda kolaylık sağlamıştır.

Atatürk Çocuk Yuvası sel, deprem ve benzeri afetler sırasında sürekli merkez görevini üstlenerek korunmaya muhtaç çocukları barındırmıştır. Çocuk Sevenler Derneği, Barış Gönüllüleri ve Gönüllü Ablalık Projesi ile yuvada çocuklara yönelik çalışmalar yapılmıştır.
 Tarih kokan yuvanın kapatılmaması ve halka açık olması gerekmektedir.
Bu konuda sayın yetkililerin duyarlılık ve Tarihimize sahip çıkılması hususunda hassasiyet göstereceklerini ümit etmekteyiz.
Tarihimize sahip çıkmak ümidiyle sevgiyle kalın.

Saygılarımla

Kudret Bulut
  Yurt Ay Der
Genel BaşkanıHAFIZALARDA İYİ ANILAR BIRAKMAK TAMAMEN KENDİ ELİMİZDE…
 

Yetiştirme Yurtlarına 3413 sayılı Yasayı bizlere hediye eden Değerli manevi babamız Dediğimiz Devlet E. Bakanımız Sayın Akın GÖNEN bir zamanlar 4 yıl boyunca yılın Babası seçildiği zaman gurur duymuştuk yine aynı duygularla tüm emeği geçenlerle de gurur duyduk hepsine minnetarız.

ÖNEMLİ OLAN HİZMETTİR.


''"KUDRET..''  
 
 
 
Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim   Birlik & Beraberlik & Yaşam


Sokullu Mehmet Paşa Mah. Bükülmez Cad. 32/ A Sokullu/ Dikmen/Çankaya/Ankara
Tel : 0312 478 0707 Cep: 0534 677 7041