Ana ayfa  Hakkimizda    Bagis  Biliyormuydunuz   Galeri   Siir  sayfa bilgi   İletisim
DUYRULAR.

YETİŞTİRME YURDUNDA KALMANIN ONURU VE ÖNEMİ,

 

Berline Gönderilen Osmanlı Yetimleri…

YETİŞTİRME YURDUNDA KALMANIN ONURU VE ÖNEMİ

Yetiştirme Yurdu yurdunda kaldım. Yetiştim gibi cümleler,
Konu olmadıkça, konu geçmedikçe söylemenize gerek yok.

Yaşantında alacağın kararlar ve planlar üzerinde odaklanırsanız hayatınızın daha renkli olacağını bilmeniz gerekir.
İş hayatınız da yaşayacağınız ortam hakkında alacağınız kararlar da çok önemlidir.

İleri günlerde kuracağınız ve yıllar boyu beraber yaşayacağınız eşiniz ve ailenizle ilgili planlar yapın çok güzel bir aile ortamı olmasını istiyorsan bu aile ortamını nasıl yaratırız nasıl yaşatırız.Geleçekle ilgili planlar kurmanız ile Buna benzer konulara odaklanmanız bu konuları içeren kitapları okumak için gayret gerek

Gelecekte neler paylaşacağınızı eş ve iş hayatınızla ilgi alacağınız kararlar geçim derdi buna benzer olaylar konuşulursa ve yaşam içinde geleceğim dediğiniz çocuklarınız hakkında alacağınız karar konuşulursa planlar yaparsanız daha iyi olacağını düşünüyorum.

İş hayatına girenler sivil hayatlarında “yetiştirme yurdu” güzel bir anı olarak kalmasını sağlayın her konu ve ortamda dile getirmeyin. Rol model olan abileriniz ve büyüklerinizle sık sık sohbet ortamı yaratın. Alacağınız konu ve kararlar üzerinde planlar yapın güzel yaşantı hayallerinize proje konularına girin sadece, kafanızı geleceğinize odaklanın hayatınız boyunca meşgul edecek olumsuz düşüncelerden uzak durun. Sıkıntı yaşasan bile mutlaka pozitif düşünmek için çaba sarf et. Var bunda da bir hayır de,

Yetiştirme Yurdunda kaldığımız iyi veya kötü yaşantımızı mazide tatlı anı olarak bırakmaya özen gösterin, gerçek hayatta o güzel yaşantıya leke sürülmesine gerek olmadığını bizler ve sizler için tatlı anı olarak kaldığını bilin.

Kitap yazan arkadaşlar bir kurumu temsil ettiklerini ifadeleri binlerce insanı kapsadığını bilmeleri gerek bu yüzdendir ki ifadelerine ve seçeceği kelimelere çok dikkat etmeleri lazım diye düşünüyorum.

Gerçek hayatta karşıyı da ve sizi de ilgilendirmeyen konulara asla girmeyin ve daha sonra pişmanlık duyacağınız zemin oluşturmayın. Arkadaşlarınla ortamı yaşamaya özen gösterin arkadaşlarını sorgulama hayatını anlatma sadece bulunduğun ortamı yaşa,

Bekar iseniz arkadaşlarınıza dost bildiklerinize yaşantınızı anlatmanıza gerek olmadığı gibi, eğer evli iseniz

müstakbel eşinizin geçmişini sorgulamaya ve öğrenmeye çalıştığın zaman o da doğal olarak sizin geçmişinizi sorgulamaya hatta hayatınızı irdeleyeceğini tahmin etmeniz gerek Bu yüzden kendinizi ilgilendiren konulara bir başkasını dahil ederek üzülmenize ve sıkıntı yaşamanıza gerek yok.

Arkadaşlarınıza ve sizi yetiştirme yurduna veren ailenize çok dikkat etmeniz gerek eğer fırsat verirseniz hayatınız boyunca sıkıntı yaşayacağınızı borç içinde yüzeceğinizi bilmeniz gerek. Her şey sizin kendi kontrolünüzde olması lazım sizi ilgilendiren konuyu bir başkasıyla veya yakınınızla çok sevdiğiniz bir kişi ile paylaşmamanızı tavsiye ediyorum. "Ancak çok güvediğin dosttun varsa rahatlamak için açılabilirsin bunu da sınırlaman gerek"

Durum ve şartlar o ortama gelirse İcap ediyorsa Yetiştirme Yurdunda kaldığını dürüst bir şekilde açıklamaktan da kaçınmayın Bizim arkadaşların ve kadim dost, yürekleri temiz zalim hayatı bilmeden zalim hayata atılan çocuklarımız çok elhemmiş gibi güvendiğim dediği kişi ve kişilere hayatının en ince detayına varıncaya kadar dökerler teferruatına kadar anlatırlar. Zaman içinde de bu yaşantısı kendisinin aleyhine döneceğini bilmeden karşı tarafa yaşadığı olumlu veya olumsuz hal ve davranışlarını anlatırlar zaman içinde bu anlattıkları kendilerine koz olarak geri döneceğini tahmin etmezler, sonra da sıkıntı yaşarlar. Daha sonrada suçlamalar, savunmalar başlar. Ben yetiştirme yurdunda kaldığım için bana böyle davranıyor demeler başlar halbuki kozu sen vermişsindir. Çok dikkat edilmesi gereken konudur.

Tekrar ediyorum bir başkasını ilgilendirmeyen konuları asla yakının dahi olsa paylaşma Sevgiyi öncelikle kendinde ara ailende ve arkadaşında değil sonradan sıkıntı çekmek istemiyorsan. Yukarıda bahsettiğim konu açık ve net asla sizi ilgilendiren bir konu bir başkasını ilgilendirmeyen konulara girilmemesidir.

Bu yaşıma geldim kimse beni yaşantım ile ilgili sorgulatmadım sorgulamaları içinde fırsat vermedim. Ama taşıdığım misyon icabı sorulan sorulara açıklıkla cevap verdim. Evet, bende Yetiştirme yurdunda kaldım. Ama yaşantımın teferruatına girmedim her ailenin özlem duyduğu yer dedim.

Hiçbir olumsuz tepkide almadım. Hep olumlu tepkilerle karşılaştım.
İnşallah Tahir kardeşime yararlı olur.
Saygılarımla

“Tahir Kardeşim Yazına İstinaden yazılmıştır umarım yararlı olur.”

www.yurtayder.org
www.yurtayder.com
Kudret Bulut
Yurt Ay Der
Genel Başkanı

 


 

HAFIZALARDA İYİ ANILAR BIRAKMAK TAMAMEN KENDİ ELİMİZDE…

ÖNEMLİ OLAN HİZMETTİR.
''"KUDRET..''  
 
 
 

Ana ayfa Hakkimizda    Bagis  Biliyormuydunuz   Galeri   Siir  sayfa bilgi   İletisim

Hacı Bayram Mah. Kızılbey Caddesi Vakıf 3 işhanı 4.Kat No: 6 Ulus/Altındag
 www.yurtayder.org Mail Adresi: kbuluttt@gmail.com Çankaya/Ankara
Cep: 0534 677 704