Ana ayfa  Hakkimizda    Bagis  Biliyormuydunuz   Galeri   Siir  sayfa bilgi   İletisim
DUYRULAR.

ı

Prof. Dr. Av. Necdet Basa

Av. Fatih Yaman

Av. Kiraz Akbal

YURT AY DERNEĞİNİN GÖNÜLLÜ AVUKATLARI.

Av. Fatih YAMAN
AV. KİRAZ AKBAL


Gönüllü Avukatlarımız  (Ankara Baro üyesidir)

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünde bulunan çocuk kuruluşları mevcut sayıları;

  • Mahkeme masrafları haricinde masraf olmayacak. Dava açacak kişilerin ikametgah ettikleri yerlerde dava açmaları gerekmektedir. Yoksa masraf büyür. Bu sadece Devlet korumasında kalan ve koruma kararı kaldırılan kişileri kapsar.
  • İnsanların yaşamlarında her an  çeşitli sebeplerle yalnız kalma olasılığı söz konusudur. Çocukların çeşitli sebeplerle yalnız kalmaları kendilerine bakabilecek durumda olmamaları anlamına gelmektedir. Böyle durumlarda Devlet kendini göstermekte, geleceğimiz olan bu çocukları koruması altına almaktadır. Yetiştirme yurtlarının varlığı çocukların, gençlerin yaşam koşulları ve sahip oldukları haklar konusunda toplumumuzun farkındalık seviyesi maalesef  çok düşüktür.
  • Toplumun en sessiz ve güçsüz durumunda olan özel çocuklar bu kesimin varlığını fark ederek yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda herkes elinden geleni yapmalıdır. Yetiştirme yurtlarında kalan çocukları sosyal yaşam kabiliyetlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Beşeri münasebetlerin öğretilmesinin dışında sosyal- kültürel becelerinin kazandırılması madde bağımlılığı ile mücadele yöntemlerinin öğretilmesi gerekmektedir. YURTAYDER olarak bu konuda biz proje hazırlama çabası içinde olduğumuzu da belirtmek isterim.
  • 18 Yaşını tamamladıktan sonra yetiştirme yurtlardan ayrılmaya mecburiyetinde bırakılan veya zorunda kalan gençlerin tehlikelerden korumak Devletin birinci görevidir. Bu görev Devletin asli görevidir.
  • Bu açıdan onların işe yerleştirilmesi çok önemlidir. Devletimizin 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek maddesi ile en az iki yıl yetiştirme yurt hizmetlerinden faydalanmış olan gençlerin reşit oldukları tarih itibariyle kamu kurumlarındaki kadrolarının binde biri oranında yerleştirme önceliği vermesi takdire şayandır.
  • Bu şekilde işe yerleştirilecek olanların merkezi KPSS sınavına girerek buna göre tercihte bulunmaları talep edilmektedir. İlköğretim mezunların da kura ile işe yerleştirilmektedir. Bu şartlara sahip olan hak sahiplerinin sayısal dağılımına bakacak olursak ilköğretim (ilkokul ve ortaokul mezunu) sayısının 2.641 gence karşılık lise mezunu hak sahibi kişi 929 önlisans mezunu hak sahibi 164 kişi lisans mezunu hak sahibi kişi sayısı ise 121 dir. Buna koruma kararı kaldırılan gençler dahil değildir.
  • Bu rakamlar bize şunu göstermektedir ki yetiştirme yurtlarına kalan gençlerin çok büyük çoğunluğu lise ve alt düzey mezunudur. Devletimiz bu gençleri mesleki öğrenime ve önlisans ile lisans seviyesindeki öğrenim için teşvik etmeli ve yönlendirilmelidir. Mesleki nitelik kazandırılmadan bu gençlerin yurtlarla ilişkisi kesilmemelidir.
  • Mevcut hükümetimiz tarafından başlatılmış takdirle karşılanan bir uygulamadan bahsetmek Panelin doğasına da uygun olacaktır. Bilindiği üzere çeşitli aileler de bazen kendi iradeleri ile bakamayacak durumda oldukları çocuklarını yetiştirme yurtlara teslim etmek durumunda kalabilmektedir. Hem çocuk aile ortamından uzak kalmakta hem aile çocuk sevgisinden mahrum durumunda kalabilmektedir.
  • Hükümetimizi yetiştirme yurtlarında kalan çocukların aileleleri tarafından bakılması karşılığında ailelere bir ödemede bulunmayı tercih etti. Bu şekilde 10.000 den fazla çocuk anne ve babası tarafından geri alındı.
  • Takdirle karşılanan bu uygulamada tek eksik taraf geri alınan bu çocuklara aileler tarafından yapılacak bakımın takip edilmemesidir. Bunun için İzleme Kurullarının aktif şekilde çalışması gerekmektedir.
RECEP TANIK ; (22 Ağustos 2012)YURT AY DER GENEL BAŞKANIMIZ KUDRET BULUT VE FAHRİ BAŞKANIMIZ SAYIN DEĞERLİ MANEVİ BABAMIZ, DEVLET E. BAKANI SAYIN AKIN GÖNEN İLE AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI MÜSTEŞARI AHMET ZAHTEROĞLU VE ÇOCUK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ ABDULKADİR KAYA BEY 633 KHK BAĞLI 2828 SAYLI YASANIN EK BİRİNCİ MADDESİ OLAN 3413 SAYILI YASA VE TBMM KOMİSYONUNDA GÖRÜŞÜLEN KANUN TASLAĞI HAKKINDAKİ ÇALIŞMALARIN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI...
TÜM DUYARLI İNSANLARI DERNEĞİMİZE BEKLERİZ.
ADRES :
KUMRULAR CADDESİ
ŞEHİT YAVUZ ADEM SOKAK 15/18
KIZILAY /ANKARA
http://www.yurtayder.org/ TAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Bakanlığa ataması gerçekleşenlerden istenen belgeler.

Sevgiyle Kalın.

Kudret Bulut
Yurt Ay Der
Genel Başkanı


HAFIZALARDA İYİ ANILAR BIRAKMAK TAMAMEN KENDİ ELİMİZDE…

ÖNEMLİ OLAN HİZMETTİR.
''"KUDRET..''  
 
 
 
Ana ayfa Hakkimizda    Bagis  Biliyormuydunuz   Galeri   Siir  sayfa bilgi   İletisim

Hacı Bayram Mah. Kızılbey Caddesi Vakıf 3 işhanı 4.Kat No: 6 Ulus/Altındag
 www.yurtayder.org Mail Adresi: kbuluttt@gmail.com Çankaya/Ankara
Cep: 0534 677 7041