Ana Sayfa
   Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim
DUYURULAR

'

İletişim Bilgileri
Şehit Adem Yavuz Sokak 15/18 Kızılay/Ankara
T : 0312 478 0707
Cep: 0534 677 7041
 

 

SAYIN RESSAM REMZİ TAŞKIRAN
 

Çok değerli Ressam Sayın Remzi TAŞKIRAN 1961 yılında Adıyaman'da doğmuş. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Adıyaman’da yapmış. Lise öğrenimine İstanbul'da yaşamını devam ettirmiştir.

Sanatçımızın enteresan bir yaşam öyküsü var. Hiç eğitim almadan kendini yetiştirmiş, Yetiştirme Yurdunda iken yurttaki çocukların yaşam, portrelerini çizerek, boyayarak kendisinin bile farkında olmadan sanat dünyasına adımını atmış, güzel çalışmasından dolayı Yetiştirme Yurdu Öğretmenleride yeteneğini farkedince kendisini teşvik etmişler. Öğretmenlerinin teşvikiyle resim çalışmaları yapmış daha sonra Yetiştirme Yurdundan 18 yaşını doldurduktan sonra hayatını İstanbul da çok zor yaşam koşulları içerisinde devam ettirmeye çalışmıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Askerde yaptığı çalışmalarla resmini olgunlaştırmış, Askerlikten sonra resim yaparak hayatını idame ettirmeye çalışmıştır. İstanbul’da basın ressamlığı yapmış kısa bir süre sonra da İstanbul da resim Atölyesi oluşturarak tablo çalışmalarına başlamış günümüze kadar da 9 resim sergisi açtığı gibi Uluslararası birçok karma sergilere katılmış Dünyaca Meşhur ressam olarak devletine en iyi hizmeti yerine getirmek için halen yapıtlarıyla hizmet etmektedir.

Sayın Remzi Taşkıran beyefendi iyi tablo karşısında çakılır kalırım Ruhumda fırtınalar kopar heyecanım tavan yapar diyen sanat üstadıdır.

Sayın Remzi TAŞKIRAN tam bir sanat emekçisidir.

Temalarında doğadan esinleniyor, doğaya resim elamanları olarak bakıyor. Kompozisyonlarında; Yoksulluk, Dostluk, Duygusal yoğunluklar, Fukara insanlar, Yalnız çocuklar, Tarihi mekânlar, Antik yaşam şehirler, Duygulu bakışlar, Folklör kültürü, Dramatik renk ve ışıklar genel temalarını oluşturuyor.

Yetiştirme yurdu şuuraltı dünyasında. Ben resmi yaparken değil kurgularken yoruluyorum. Resimlerimin bitmiş hali benim için hiçte sürpriz olmuyor çünkü bitmiş halini önceden görüyorum. Renklerle aramda bir aşk yaşarım onlarla konuşur, sohbet ederim. Benim yaşam enerjim resim yapmaktır. İnancım odur ki sanat duygu ve düşüncenin yetenek avantajıyla dışa vurmasıdır.

Ressamlık bana Allah(cc) vergisidir. Diyen Sayın Remzi TAŞKIRAN beyefendi rüyalarında bile resim yaptığını söyler. Sanat yaşamın döngüsü ve profesyonellik bunu gerektiriyor

Çünkü Canlılar yemeden yaşayamazlar, sanatçılarda üretmeden yaşayamazlar. Sanatla yaşama karşı her türlü duygu ve düşüncelerimizi ifade edebiliriz; olumlu ve olumsuz yönleri eleştirebiliriz, sanat bir dışa yansıma eylemidir. Sanatçı doğayı aynen taklit etmemeli, görünmeyeni görmeli ve hatta tamamen doğadan bağımsız kendi iç dünyasını soyut temalarla estetik bir biçimde ifade etmelidir Ruhunu ve yüreğini ortaya koymalıdır.

Ressam sanatçımızı güzel çalışmalarından dolayı gönülden kutluyor yaşamı boyunca ailesine ve çocuklarına kendisine sağlık sıhhat ve başarı diliyorum.

Yolun açık olsun kader dostum.
Saygılar.

 

YURT AY DER
YETİŞTİRME YURTLARI GENÇLİK EĞİTİM
KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ


HİÇ KİMSE ANNE VE BABASINI;
SEÇME ŞANSINA SAHİP DEĞİLDİR. Allah(cc) ne kader yazmışsa “İNSANOĞLU” onu yaşar.

  Adıyamanlı Ressam Remzi Taşkıran, 3 ayda tamamladığı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'IN portresinin bulunduğu 60-80 ebadındaki yağlı boya resmi Sayın Başbakanımıza verirken.


Yurt Ay Der Genel Başkanı Mali Genel Sekreter Zarife ÖZTÜRK Genel Sekreter Fatma Şahin BULUT
 
 
Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim   Birlik & Beraberlik & Yaşam


Kumrular Caddesi Şehit Adem Yavuz Sokak 15/18 Kızılay/Ankara
Tel : 0312 478 0707 Cep: 0534 677 7041