Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim
Duyurular

''TÜRKİYE CUMHURİYETİ İL İLE İLÇELERİNDE VE KÖYLERİNDE YAŞAYANLARIN 
13 / Ekim / 1923 ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞU MÜNASEBETİYLE 
"TÜM TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNSANLARINA KUTLU OLSUN"..''

İletişim Bilgileri
Şehit Adem Yavuz Sokak 15/18 Kızılay/Ankara
T : 0312 478 0707
Cep: 0534 677 7041
Ankae

YETİŞTİRME YURTLARI..
DEVLETİN ÇOCUKLARI MAĞDUR.

YURTTAN AYRILAN ÇOCUKLARIMIZIN YAŞADIKLARI VE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR
 1. 2828 sayılı yasa gereği çocukların reşit olduktan sonra izlenmesi ve işe girenceye kadar devletimiz tarafından sıgorta edilmesi sağlanmalıdır.
 2. 2828 sayılı yasa gereği Yetiştirme yurtlarında yetişip yurttan reşit olarak ayrılan kimsesi olmayan yetim ve öksüz ve şehit çocuklarımıza toplum içinde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için barınma ve manevi destek verilmesi.
 3. 2828 sayılı yasa gereği Kız ve erkek çocuklarımızın yuva kurmasında çeyiz yardımlarının maddi miktarının artırılarak ,bu süreçte maddi yetersizlikten dolayı banka kredileri batağına sürüklenmemeleri için gerekli çalışmaların yapılması yönünde kişisel eğitim verilmesi;
 4. Aile büyükleri olmayan çocuklarımızın,nişan ve düğün gibi ailevi süreçlerde, bir büyüğü olarak yetiştiği yurtların müdürlerinin , il müdürlerinin ilin mülkü amirlerinin bu konuda manevi destek vererek eğitilmeleri aile konusunda yapılan eylemlerde bahsi geçen kurumlar tarafından desteklenmesi,
 5. Reşit olarak yurttan ayrılıp, işe girmek için 13 ay süre beklemektedirler geçimlerini devam ettirmek zorunda bırakılan çocuklarımız bu surede suça karışmış oluyorlar, 3413 sayılı yasa veya 6518 sayılı yasanın 20 nci maddesi gereği işe girecekleri zaman karşılarına zamanında yapmış olduğu yanlış hareketlerden dolayı iş istihdam yasasından kurada isimleri çıksa bile işe yerleşemiyorlar sorunların önüne geçilmesi.
 6. Pilot ya da bölge illerde kurulacak konuk evleri ile yurttan ayrılarak, iş hayatına henüz atılmamış, aile ve aile yakınları olmayan çocuklarımıza kalacakları yerlerin sağlanması.Aile yanına giden çocuklarımızın ve yavrularımızın aile arasında mutlaka sosyal servis elamanları tarafından takip ve eğitilmeleri,
 7. 3413 sayılı yasa veya 6518 sayılı yasanın 20 nci maddesine göre iş bekleyen ortalama 6000 ne yakın çocuk ve gençler iş beklemekte. çocukların sorunlu olmalarını sebep göstererek, çoğu kamu kurum ve kuruluşlar Devlet koruması altına alınan 18 yaşını dolduran yavrularımız ve çocuklarımız işe almayıp, 657 sayılı yasanın 48 nci madde şartlarına uymayan yavrularımız işe girememektedir. Bu konuyla ilgili Başbakanlık Denetleme Kurumunu devreye sokarak gerekli çalışmalarının yapılması, yasanın kurumlara uygulatılması, gerekirse kanun maddesi düzenlenerek, TBMM' ne gensoru verilerek meclisde ek bir madde konulması sağlanmalıdır.
 8. Yetiştirme yurtlarında veya barınma yerlerde görev yapan ASPB Çocuk hizmetleri genel müdürlüğü bünyesine bağlı personellerin eğitilmesi yönünde kişisel eğitimler verilerek eğitilmeleri sağlanmalıdır. "Sizin iş yasanız var gibi kelimeler" Söylemlerinde yavrularımız etkilendiği gibi okullarını yarı bırakmalarına sebeb oldukları gibi bu söylemlerin çocukların hayatına olumsuz etkilerinin olduğu anlatılmalıdır.
 9. Günümüz Yetiştirme Yurtlarındaki imkanları en üst düzeyde olup, özel okullar ve dershane imkanlarına sahip olan çocuklarımızın akademik başarıyı yakalamaları adına, veya okumayan yavrularımızın meslek sahibi olmaları yönünde gerekli çalışmanın mutlaka bilinçlenmeleri eğitim seviyelerinim üst düzeye çıkması yönünde çalışmaların yapılması ve işe girmeden en az 3 ay kişisel eğitim almaları mutlaka sağlanmalıdır.
 10. Yurtlarda kalırken eğitimlerini iyi dereceyle tamamlayan arkadaşlarımıza kurumunuz bünyesinde yönetici kadrosuyla hizmet vermeleri için fırsatlar sunulması halinde diğer yurtta yetişen çocuklara iyi bir model olacak, onlarda daha iyi yerlere gelmeleri için motive edilmiş olacaklardır.
 11. Derneğimiz vasıtasıyla yatılı kuruluşlarımızda kalan kardeşlerimize bu hayatı bilen insanlar olarak, onlara bizlerin yaptığı hataları yapmamaları için, okumanın ne kadar önemli olduğunu, kendi zamanlarındaki imkânların yetersiz olmasına rağmen bir yerlere geldiklerini göstermek adına kardeş kuruluşlar belirlenerek, kardeşlerimize rehberlik yapmak adına hafta sonları sohbetleri düzenlenmesi sağlanmalıdır.
 12. Kuruluşlarınızda hizmet veren personellerin psikolojik ve sosyal yönden sağlıklı olmaları, eşleriyle ayrı şehirlerde çalışan personelin eşlerinin yanına tayin edilmesi sağlanmalı, tayinleri yapılmayan personelin kendi eşleri ve çocukları da mağdur durumda olup, çocukları da istismara açık durumdadır. Bu nedenle de eşleri özel sektörde çalışan personellerinizin aile bütünlüğünü sağlama adına aileyi koruma yasası kapsamında aileleri bir araya getirilmelidir. Ailesinden uzak olan personelden de yeterli verim alınamayacak, hizmet verdiği çocukların ihtiyaçlarına da istenilen düzeyde cevap veremeyecektir. Bu nedenle kuruluşlarınızda görev yapan personelden en üst düzeyde verim almak yetiştirilecek çocukları da olumlu yönde etkileyecektir. Her çocuğun anne babasıyla yaşama hakkı vardır.
 13. Bakanlık bürokratlarının, ildeki mülki amir ve diğer yöneticilerin kuruluşlarımızda kalan çocuklarımızın müsait oldukları hafta sonlarında çocuklara misafir olunarak, onlara aile sıcaklığını yaşatmaları ve destekleyici olmaları,
 14. Küçük yaşta yuvalara bırakılarak, 18 yaşına kadar aranmayan çocuklarımızın iş sahibi olduktan sonra aileleri tarafından aldıkları maaştan fayda sağlamak adına bakım parası manevi tazminat adı altında mahkemelerce dava açılıp, hak sahibi aile yakınlarına para ödenmektedir. Bu hususta aile ve sosyal politikalar Bakanlığı’nın konu üzerinde çalışma yaparak, arkadaşlarımızın haklarının korunması sağlanmalı, aile tarafından yok sayılmış ve hiçbir şekilde aranmamış bu çocuklarımızın maddi olarak kullanmalarının engellenmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
 15. Reşit olarak yurttan ayrılan çocuklarımız topluma uyum sağlamakta zorlanmaktadır. 2828 sayılı yasa gereği reşit olarak ayrılan çocukların toplum içinde izlenir maddesinin uygulanması, bu kapsamda vefat eden yurt çocuklarının cenazelerine sahip çıkmayan ailelere maaş, miras, vs. Almalarının önüne geçilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması.
 16. Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kuruluşlarımıza yapılan üst düzey ziyaretlerde haber verilmeden gidilerek oradaki sıkıntıları daha iyi tespit edileceği ve protokol ziyaretlerinde kurulan protokol Masası’nın kurdurulmaması buradaki çocukların protokolden daha çok ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyduğu ziyaret eden idareci ve yöneticilerin çocuklarımızın arasında oturup onlarla daha yakından ilgilenip sorunlarına daha iyi anlayıp onlarla ilgilenildiğinin farkına varacakları bu da çocuklarda ayrı bir motivasyon yaratacaktır. bu kurulan protokol masaları çocuklarda çok aşırı kötü yönde iz bırakmaktadır.
 17. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından çıkarılarak yürürlüğe konulan koruyucu aile yasasında halkı bilinçlendirmek için "Yurt ay derneğimiz aracılığıyla beraber hareket edilerek bu hayatı yaşamış olan bizler koruyucu ailenin bizlerde ne kadar büyük önem taşıdığı ve ne kadar katkı sağlayacağını bizlerin dilinden anlatıldığında halkımıza kısa zamanda koruyucu ailenin yaygınlaşacağını belirtmek ister bu konuda Derneklerle veya "STK" Sivil Toplum Kurumlarla çalışmalar yapılması,
 18. Bazı illerde mülki idare belediye başkanları tarafından yapılan sosyal faaliyetlerin (bayram harçlığı vs.) Basın önünde reklam edilmesinin önüne geçilmesi bu çocuklarımızı toplum içinde deşifre etmekte olup çocuklarımızda ve bizlerde aşırı rahatsızlığa yol açmaktadır.
 19. Yetiştirme yurtlarında kalan ve ayrılmış kardeşlerimiz hakkında basında ve tv programlarında haberler yapılıp reyting yapmanın en kolay yolu seçilip bizleri toplum içerisinde rencide edip rahatsızlık vermektedir. Bu konuda bakanlığımızca basın yayın organı yayınlanacak programları çok iyi analiz etmeleri sağlanmalıdır.
 20. Devlet koruması altında iken yaşı dolmadan koruma kararı kaldırılan yavrularımızın ve gençlerimizin haklarının tekrar iş istihdam yasasından yararlanmaları sağlanmalıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan Kurumlarda değerlendirilmelidir.Çalışmalara başlamadan en az 3 (üç) ay süreyle kişisel gelişim eğitimler verildikten sonra çalıştırılmalıdır.
  Ayrıyeten Devlet Koruması altında iken; Kurum tarafından evlendirilen gençlerimizin daha sonra mağduriyet yaşayan gençlerimiz, kurum içde kalmakta iken suç işleyen veya evlatlık verilenlerle 18 yaşından sonra suç işleyen gençlerimizde bu bahsi geçen kurumlarda çalışması sağlanmalıdır.

Özellikle kurumlarda çalışan kız çocuklarımız istismara maruz kalıyorlar.
Kızlarımızdan istediklerini alamadıklarında onların üzerinde değişik oyunlar oynayıp bezdirme yoluna gidilmekte ve çocuklarımız bu baskılara dayanamamakta olup en sonunda işlerine son verilmekte veya intihara zorlanmaktadırlar.
Bazı arkadaşlarımızda yapmış oldukları hatalardan dolayı işlerine son veriliyor ama işten atmanın bu sorunu çözüm yolu olmadığını bu çocukların atıldıklarında dışarıdaki hayat kötü yola sürüklenip zararlı bir hale geldikleri aşikardır. işten atılmanın önüne geçilip bu çocuklarımızı kazanma yoluna gidilmesi bu konuda illerdeki mülki idare amirlerine bu konuda hassasiyet göstermeleri bu çocukları kazanma yoluna gidilmesi konusunda bakanlığımızca genelge yayınlanması gerekmektedir.
(özellikle Milli Eğitim Bakanlıklarında Sağlık bakanlığında ve emniyet müdürlüklerinde çocuklarımız baskı altında bırakılıp işlerine son verilmektedir.)

KUDRET BULUT
Yurt Ay Der

Genel Başkanı

Video_YY_Etkinlik

Not: Yaptığımız Projelerimiz aşağıdadır;

 • Yetiştirme Yurtları ve Hayata tutunma (Bilimsel çalıştay sonuç bildirgesi)
 • Hayata Tutunanlar Resim Sergisi.
 • Yurtlarda Yetiştik Hayatta Sosyalleşiyoruz.(Kişisel Gelişim)
 • Koruyucu aile panelİ
 
Yetiştirme Yurtlarından Hayata
 
Hayata Tutunanlar Resim Sergisi.
 
Yurt Ay Der Abileri kişisel gelişim eğitim vermek umuduyla kurum ve kuruluşlarla irtibata geçmiştir.
 
Yurt Ay Der yönetimi olarak koruyucu aile paneli düzenleyerek vatandaşlarımızı davet etmiştir.
 
   
Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Biliyormuydunuz   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim  Birlik & Beraberlik & Yaşam


Kumrular Caddesi Şehit Adem Yavuz Sokak 15/18 Kızılay/Ankara
Tel : 0312 478 0707 Cep: 0534 677 7041