Ana Sayfa    Hakkımızda    Bağış    Tarihce   Galeri   Şiir   sayfa bilgi   İletişim

DUYURUDUR
"Yurt Ay Der''
Genel Merkezi


İletişim Bilgileri

Sokullu Mehmet Pasa Mahallesi Bukulmez caddesi 32/A Dikmen/Çankaya
Ankara

T : 0312 478 0707
Cep: 0534 677 7041

İftar Yemeğinden

 

VİCDANLARIMIZ” RAZI “DEĞİL!..

VİCDANLARIMIZ” RAZI “DEĞİL!

Son günlerde yaşı küçük kızların büyükler tarafından cinsel istismarlarının görüldüğü davalara “rıza” sözcüğünün karışması vicdanlarımızı yaralamaktadır.

 Cinsel istismara uğrayan çocukların büyük bir kısmı yaşadığı olayın hukuki anlamına varamaması yada yaşadığı olayın kendisine yönelik “normal” ve “ihtiyaç duyduğu sevgi” olarak algılaması sonucunda savcılık yada ilk mahkemelerde “rıza”sı olduğu yönünde beyanda bulunmaktadır.

Özellikle ensest ya da kamu görevlilerinin karıştığı cinsel istismar vakalarında bu durumla karşı kaşıya kalmaktayız.

 Siirt’te yaşanan n.ç olarak isminin baş harfleriyle kodlanan cinsel istismar vakalarında görüldüğü gibi hukuken ve bilimsel olarak “sakat rıza” olarak değerlendirilmesi gereken “rıza” durumunun mahkemelerce ve kamu idarelerince kabul görmesine vicdanlarımız “razı” değil.

Sadece bu olayda değil çoğu cinsel istismar vakasında mağdur çocuklar olayın sıcaklığıyla “rıza”sı olduğunu bildirmektedir.

Çocuğun cinsel istismarı ile uğraşan uzmanların büyük bir çoğunluğu bu durumun çocuğun gerçek duygularını yansıtmadığını, zamanla gerçek etkilerinin ortaya çıktığını bildirmesine rağmen yargının ve aile sosyal politikalar bakanlığının bu durumu görmezden gelmesine vicdanlarımız “razı” değil.

 Bu “koruma” hem istismara uğrayan çocuklarımızın ruh sağlığını bozmakta hem de cinsel istismarcılara cesaret vermektedir.

Cinsel istismar vakalarının arttığı dönemde cinsel istismara savaş açmış olan bizlerin moralimizin bozulmasına ve toplumda adalet duygusunun zedelenmesine yol açan istismarcıların “korunması alışkanlığına vicdanlarımız “razı” değil.

“Shçek” kurumuna bağlı eşrefiler kız yetiştirme yurdu’nda 3 yıl önce meydana gelen cinsel istismar vakası vicdanlarımızı incitmeye devam ediyor. Bu olayda öğretmen daha sonra müdür olan Tahir sert yurt’ta kalan 15 yaşını doldurmuş kızla ilişkiye girdiği ortaya çıkmıştı.

Olay meydana geldiği tarihte müdür olan Tahir sert mesainin başladığı ilk saatlerde hiç bir şey olmamış gibi “kendi isteğiyle yazmış olduğu dilekçeye istinaden valilik oluru ile başka bir kuruma atanması bu davanın seyri konusunda ipucu vermektedir.

Daha sonra gelen shçek müfettişi hiç bir şey olmamış gibi ilgili kişinin görevine son vermek yerine Kars iline naklini uygun görmesi “korunmaya muhtaç çocukların” bakıldığı kuruma yakışmamıştır. İlgili kişi dava açıp haksız yere sürüldüğünü iddia edince shçek genel müdürlüğü meslekten men etmek zorunda kalması kurumun kimi “korunmaya muhtaç” olarak değerlendirdiğinin kanıtıdır!

Shçek kurumuna bağlı eşrefiler kız yetiştirme yurdu’na 3 önce meydana gelen bir olay var. Orada öğretmen daha sonra müdür yardımcısı ve müdür olan Tahir sert yurtta kalan 15 yaşını doldurmuş kızla ilişkiye girdiği ortaya çıkmıştı. Daha sonra gelen müfettişler hiç bir şey olmamış gibi ilgili kişiyi Kars iline sürüyorlar. O kişi dava açıp haksız yere sürüldüğünü iddia edince shçek genel müdürlüğü meslekten men etmek zorunda kalıyor.

 Kurum müdahil olmayınca ses sendikası yetkileri aracılığıyla Bursa Barosu çocuk hakları komisyonu davaya müdahil oluyor ve sonuna kadar çocuğu savunmaya başlıyor. Çocuk ilk olay ortaya çıkınca” yaşadığı olayların hukuki anlamda nasıl sonuçlanacağını kestirebilecek bilinç yapısına sahip olmadığı” için şikâyetçi olmadığını bildiriyor.

Daha sonra yaşadığı olayların farkına varmaya başlayınca mahkemede şikâyetçi olduğunu bildiriyor ancak mahkeme ciddiye almıyor. Mahkemedeki tavırlarından dolayı mahkeme çocuğu olaydan etkilenip etkilenmediğini tespit ettiren ”Beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığını“adli tıptan test ettirmiyor.

Kızın fizyolojik olarak bakire – bekâretin bozulmadığı dolayısıyla rahatlıkla evlenebileceği gibi durum-olmasını sanık lehine değerlendiriyor ve kızın fuhuşa düşmesi ve okulunu terk etmesi ile kurumdan ayrılarak zor durumda kalmasını değerlendirmiyor.

Ayrıca savcı çocuğun hürriyetinin bağlandığını kızın 15 gün boyunca saklanmak zorunda kaldığını, müdür olmasına rağmen kızı sakladığını değerlendirmiyor.

Ayrıca kurum müdahil olmadığından dolayı dava asliye ceza mahkemesinde açılıyor, kurum ancak 1 yıl geçtikten sonra müdahil oluyor dava ağır cezaya alınınca kızı tekrar kaderiyle baş başa bırakıyorlar. Baronun çabalarıyla dava ağır ceza mahkemesine alınıyor. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise “dünyada ilk kez 18 yaşından küçük bir kızla evlenme vaadiyle ilişkiye girdiği halde tutuklanmamış olmasıdır.

Bir diğer önemli olay ise bu tarz kişilerin öğretmenlik yapma hakkı olmadı halde shçek il müdürlüğü milli eğitime bildirmediği için 2010-2011 döneminde açı dershanesinde görev yapmış şu an ismini bilmediğimiz bir dershanede görev yapmaktadır.

Savcı c m.k. 104. Maddesinden cezalandırmasını istiyor. Madde 104 - (1) cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu olayda hile var, sanık ilk baştan babacan tavırlarla yaklaşıyor, daha sonra evleneceği vaadinde bulunuyor. Savcı bu durumu görmezden gelerek ısrarla bu maddeden dava açıp sanığı kurtarmak istiyor.

EVET ;
Bu konuda tüm “Yurt Ay Der” başkanlarından ve ahlak ve vicdan sahibi duyarlı vatandaşlarımdan üyelerimden siyasilerden tüm sivil toplum örgütlerinden destek bekliyorum.
Saygılarımla.

"Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur."

"Ensest" Anlamı "Ensest", bir kişinin annesi, babası, kardeşi, amcası, dayısı, halası, teyzesi, torunları ile olan cinsel ilişkisidir.

Sokullu Mehmet Pasa Mahallesi Bukulmez caddesi 32/A Dikmen/Çankaya Ankara
kbuluttt@gmail.com; kbuluttt@hotmail.com
Tel : 0534 677 7041

Web sayfasını: 1024 x 768 piksel de izleyin